دسته‌بندی نشده

ترنسیور

ترنسیور-avannetwork.net

ترنسیورSFP ‌ مخفف فارسی آن “فرم فاکتور کوچک دارای قابلیت اتصال” می‌باشد. ترنسیور وسیله‌ای است که داده را هم ارسال و هم دریافت کند.و دارای قابلیتِ اتصال گرم  به پورت فیزیکی است و به یک دستگاه شبکه متصل می‌گردد.ترنسیور فیبر نوری SFP در شبکه‌های ارتباطی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای یک وجه انتقال (Tx) و یک وجه دریافت (Rx) می باشد. ترنسیور یک لیزر دارد که با طرف دریافت‌کننده دیگر فیبر نوری در سوی دیگر ارتباط برقرار می‌کند. SFP  برای پشتیبانی از چندین استاندارد ارتباطی از جمله  (SONET)، گیگابیت اترنت و کانال فیبرنوری طراحی شده است. رابط‌ های SFP در دستگاه‌های شبکه مانند روترها یک رابط مدولار را فراهم می سازد که می‌تواند به راحتی با مشخصات شبکه فیبر نوری و مسی سازگار گردد.SFP را به نام miniGBIC  نیز می شناسند که از کانورتر رابط گیگابیت (یکی دیگر از مدل‌های ترنسیور) و از آنجایی که SFP کوچکتر از GBIC می باشد، به همین دلیل آن را  MINI GBIC  نیز می‌نامند. SFP ها بعد از GBIC به بازار عرضه شدند و همان کارایی ماژول GBIC را شامل می شوند، اما به دلیل اندازه کوچکی که دارد امروزه به جای GBIC از آن استفاده می‌گردد.ترنسیور معمولا با کانکتور LC (کانکتور لوسنت) همراه می‌باشد و بر خلاف GBIC که عموما با SC (کانکتور استاندارد) همراه است. به عبارت روشن‌تر، کانکتورهای LC و SC کانکتورهای کابل فیبر نوری هستند که براساس اندازه‌ متفاوت هستند. با طول موج‌های مختلف در یک فاصله مشخص کار می‌کنند.. SFP دارای طیف گسترده‌ای از رابط‌های فیبر نوری سینگل مود / مولتی مود قابل جدا شدن هستند که برای کاربران این امکان را فراهم می کند تا ترنسیور مناسب را با توجه به محدوده شبکه نوری مورد نیاز خود انتخاب نمایند.SFP  با رابط‌های کابل مسی هم در دسترس می‌باشند که اجازه می‌دهد دستگاه هاست که اساسا برای ارتباطات فیبر نوری طراحی شده‌اند، با کابل‌های شبکه زوج به هم تابیده بدون حفاظ نیز ارتباط برقرار کنند.
فیبر نوری SFP که با فیبر نوری سینگل مود کار می‌کند،SFP  سینگل مود نامیده می‌شود و کسانی که از فیبر مولتی مود استفاده می‌کنند، به عنوان SFP مولتی مود نیز شناخته می‌شوند. ترنسیورهای SFP می‌توانند با انواع مختلف فیبر نوری کار کنند.

ترنسیور-avannetwork.net1.ترنسیور سری SFP 1000BASE-T

این ترنسیور SFP یک نسخه ۴۵RJ-  می‌باشد. این دستگاه روی کابل استاندارد مسی CAT 5 UTP با طول اتصال تا ۱۰۰ متر فاصله استفاده می‌شوند.

2.ترنسیور BASE-LX1000

ترنسیور نوع LX، حداکثر ۱۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد و با استفاده از کابل فیبر نوری سینگل مود یا کابل فیبر نوری مولتی مود اجرا می گردد و  BASE۱۰۰۰ به یک اتصال اترنت گیگابیت اشاره می‌کند در حالی که کلمه “X”به معنای بلاک کدینگ برای اترنت گیگابی و کلمه “L” آن به معنای یک کابل نوری سینگل مود یا مولتی مود می‌باشد.

3.ترنسیور 1000BASE-EX

ترنسیور 1000BASE-EX  بسیار به BASE-LX1000  شبیه می باشد، اما تا فواصل بیش از ۴۰ کیلومتر را در یک فیبر سینگل مود با طول موج ۱۳۱۰ نانومتر برد را شامل می شود.EX یک فیبر نوری غیر استاندارد می‌باشد که به عنوان LH  (Long Haul) نیز در صنعت شناخته می‌شود.

 

4.ترنسیور   CWDM

نوعی ترنسیور اپتیکال می باشد که شامل تکنولوژی CWDM است. مانند هر SFP  متداولی، CWDM  نیز دارای اتصال گرم است و به یک پورت SFP دستگاه شبکه متصل می گردد و آن را به شبکه فیبر نوری متصل می نماید.این یک راه‌حل آسان و مقرون به صرفه برای شبکه اترنت گیگابیت و کانال فیبر نوری در محوطه دانشگاهی، مراکز داده و MAN (شبکه‌های دسترسی به مناطق کلان‌شهری) می باشد.

ترنسیورهای CWDM SFP را می‌توان با انواع مختلف فرستنده و گیرنده پیدا نمود، ویژگی که ترنسیور دارد این امکان را می دهد که برای هر میزان دسترسی نور مورد نیاز را در فیبر نوری موجود فراهم سازد.

5.ترنسیور  DWDM SFP

ترنسیورهای DWDM بخشی از شبکه نوری DWDM می باشند و BW بالا و عملکرد بالایی در شبکه‌های فیبر نوری ارائه می‌دهند. آنها به عنوان رابط‌های چند نرخی، از هر پروتکلی از ۱۰۰ مگابیت در ثانیه تا ۴.۲۵ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌نمایند . برای اتصالات ۲۰۰ کیلومتری و ترافیک پروتکلِ کانال فیبر نوری اترنت برای اتصالات ۸۰ کیلومتری طراحی شده اند.

چیزهایی که باید برای ترنسیور SFP و SMF بررسی نمائیم:

۱. هر دو انتهای پج کورد فیبر نوری دارای SFP با طول موج یکسان هستند و ماژول‌های رنگ نیز سازگار می باشند.

۲. در هنگام انتخاب ماژول SFP فاصله انتقال و طول موج باید تأیید شود.  SFPهای کوتاه – بورد با فیبر مولتی مود و  SFPهای بلند – بورد با فیبر سینگل مود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۳. فیبر نوری را خم نکنید، در غیر این صورت باعث ضعیف شدن آن می شوید.

۴. زمانی که از SFP استفاده نمی‌کنید، کانال فیبر نوری را با استفاده از پلاگ از گرد و غبار ایجاد شده محافظت نمائید.

۵. یکی دیگر از موردها ،که از مهم ترین مورد است این است بررسی و تایید هزینه‌های درست برای ماژول‌های ترنسیور مهم است به خاطر اینکه این امر باعث افزایش قیمت‌ها می‌باشد.

در جهان امروز، سرعت G۱۰ نیز با ترنسیور فیبر نوری SFP قابل دستیابی می‌باشد. ماژول‌های ترنسیور SFP G۱۰ به عنوان SFP  پلاس نامگذاری شده‌اند.

 

ترنسیور  DWDM SFP-وبسایت آوان نت6.ترنسیور BASE1000-ZX

ZX نوعی ترانسیور مولتی مود غیر استاندارد می‌باشد. برای رسیدن به فاصله ۷۰-۸۰ کیلومتر در فیبر سینگل از طول موج ۱۵۵۰ نانومتر مود استفاده می نمایند.

برای ارتباط با مشاوران ما میتوانید از طریق راه های زیر با ما در تماس باشید.

 

77641932

77631849

77603489

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *