دسته‌بندی نشده

ترنسیور XENPAK

ترنسیور XENPAK -وبسایت آوان نت

ترنسیور XENPAK در موارد کاربردی 10 Gbps، به طور خاص اترنت 10 گیگابیتی مورد استفاده قرار می گیرد. رابط الکتریکی که XAUI نامیده می شود، چهار سیگنال 2.5 Gbps برای فرستنده فراهم می سازد، تا آنها را به یک سیگنال 10 Gbps با استفاده از مالتی پلکس و سریال کردن برای راه اندازی و اجرای منبع تبدیل نموده و از یک اتصال الکتریکی 70 پین استفاده می کند. رابط های نوری که معمولا استفاده می شود SC داپلکس مسی هستند.

ترنسیور X2

ترنسیور X2 ، کوتاه تر از ترنسیور XENPAK می باشد اما از همان اتصال الکتریکی 70 پین و رابط داپلکس SC استفاده می نماید. طبق استانداردهای ترنسیور XENPAK است. برخلاف XENPAK ، دستگاه های X2 در قسمت بالای بورد نصب می شوند و به راحتی قابل Stack شدن بوردها را فراهم سازی می کند.

SFP

SFP مخفف عبارت کامل Small Form-factor Pluggable  است.
این یک ترنسیور hot-pluggable می باشد که به پورت SFP سوئیچ یک شبکه وصل می گردد و از SONET, Gigabit Ethernet, Fibre Channel و دیگر استانداردهای ارتباطات پشتیبانی می نماید. مشخصات SFP براساس IEEE802.3 و SFF-8472 هستند، که قادر به پشتیبانی از سرعت Gbps  ۴٫۲۵  می باشند.
SFP  به دلیل اندازه ی کوچکی که دارند؛جایگزین رابط گرافیکی (GBIC) شده اند. بنابراین بهSFP  ، Mini-GBIC  نیز می گویند. با انتخاب ماژول SFP، پورت الکتریکی هر سوئیچ می‌تواند به انواع فیبر (چند منظوره یا تک حالته) و طول

موج‌های متفاوت وصل گردد.

 

 

ترنسیور XENPAK -وبسایت آوان نت

SFP+  چیست؟

SFP  تنها تا سرعت ۴.۲۵ Gbps را پشتیبانی می نماید ولی SFP+ تا سرعت ۱۶ Gbps پشتیبانی می‌کند؛ در حقیقت باید گفت  SFP+ نسخه پیشرفته SFP می باشد.

SFP+  مبتنی بر استاندارد SFF-8431 می باشد و از استاندارد OTU2 که مربوط به شبکه حمل و نقل نوری است پشتیبانی می نماید. ماژول SFP+ کوچکتر از XFP و  ترنسیور XENPAK می باشند و محبوب ترین ماژول ۱۰G موجود در  بازار هستند.

خصوصیات SFP+ بر اساس SFF-8431 هستند. در بیشتر برنامه‌ها، ماژول SFP+ از ۸Gbit/s Fibre Channel و ۱۰Gigabit Ethernet and Optical Transport Network standard OTU2 پشتیبانی می نمایند

ماژول‌های لایه فیزیکی

در لایه فیزیکی اترنت 10 گیگابیت 10GbE، استانداردهای مختلف واسط‌های بسیاری وجود دارد که شامل یک سوکت استاندارد می باشند که می توان آن را پیاده‌سازی کرد و ماژول‌های PHY مختلفی می‌توانند به آن متصل شوند. ماژول‌های لایه فیزیکی در یک استاندارد رسمی مشخص نشده است، به دلیل اینکه در توافق‌نامه‌های چند منبع (MSA) که مذاکره و توافق بر روی آن‌ها سریع‌تر به سرانجام می‌رسد، مشخص شده‌ است. توافق‌نامه‌های MSA مرتبط با 10GbE  شامل ترنسیور X2و XPAK مرتبط با XFP  و SFP+ می باشند.برای انتخاب یک ماژول PHY،طراح به هزینه، نوع رسانه، مصرف انرژی و اندازه (Form Factor) توجه می کند. یک لینک نقطه به نقطه می‌تواند فرمت‌های قابل اتصال MSA مختلفی را در هر دو طرف پایانی داشته باشد.

برای مثال XPAK و SFP+ تا زمانی که نوع پورت 10GbE  مسی یا نوری مانند 10GBASE-SR که توسط افزونه ها پشتیبانی می گردد، یکسان می باشد.

ترنسیور XENPAK، اولین توافق‌نامه MSA برای 10GE  است و دارای بزرگ‌ترین فرم فاکتور محسوب می شود. استانداردهای قابل رقابت بعدی با فرم فاکتورهای (form factors) کوچک‌تر از ترنسیورX2  و ترنسیورXPAK  میباشند

X2  و XPAK در بازار به اندازه ترنسیورXENPAK  موفق نبوده‌اند. استاندارد XFP  بعد از X2 و XPAK ظاهر شد که از آنها کوچک‌تر هستند.

نحوه ی اتصال انواع ماژول‌ها در اترنت 10 گیگابیت

ماژول‌های نوری با یک واسط XAUI، XFI یا SFI به میزبان متصل می‌شوند. ماژول‌های XENPAK ،X2 و XPAK از XAUI برای اتصال به میزبان خود استفاده می‌کنند. واسط (XAUI (XGXS از یک کانال داده چهار خطه استفاده می‌کند که در استاندارد IEEE 802.3 ماده 47 مشخص شده است. ماژول‌های XFP از یک واسط XFI و ماژول‌های SFP+ از یک واسط SFI استفاده می‌کنند واسط‌های XFI و SFI از یک کانال داده تک خطه و کدگذاری 64b/66b که در استاندارد IEEE 802.3 ماده 49 مشخص شده است، استفاده می‌کنند.

ماژول‌های SFP+ در دو نوع خطی یا محدود واسط میزبان گروه‌بندی می‌شوند.

ماژول‌های محدود ارجح می باشند به جز برای کاربردهای با دستیابی طولانی که در آن‌ها از ماژول‌های 10GBASE-LRM مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نحوه ی اتصال انواع ماژول‌ها در اترنت 10 گیگابیت-وبسایت آوان نتترنسیور XENPAK برای رابط‌های لایه فیزیکی که از کابل‌های فیبر نوری چند حالته و تک حالته و کابل‌های مسی InfiniBand با کانکتورهای معروف به CX4 پشتیبانی می‌کنند، عرضه شدند. فواصل انتقال از 100 متر (330 فوت) تا 80 کیلومتر (50 مایل) برای فیبر و تا 15 متر (49 فوت) در کابل CX4 متفاوت است. XENPAK های جدیدتر با استفاده از استاندارد 10GBase-LX4 با استفاده از طول موج های متعدد روی فیبرهای چند حالته قدیمی در فواصل تا 300 متر (980 فوت) کار می کنند و نیاز به نصب مجدد کابل در ساختمان را در هنگام ارتقاء مدارهای 1 گیگابیت بر ثانیه به 10 گیگابیت از بین می برند.

فرم فاکتور ترنسیور XENPAK ، در ابتدا توسط بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات شبکه و سازندگان ماژول پشتیبانی می شد. با این حال، پیشرفت در فن آوری منجر به عوامل شکل فشرده تر برای برنامه های اترنت 10 گیگابیتی شد. بلافاصله پس از معرفی این استاندارد در سال 2001، دو استاندارد مرتبط به وجود آمد: XPAK و X2. این دو استاندارد دارای رابط الکتریکی مشابه با XENPAK (معروف به XAUI) هستند اما خواص مکانیکی متفاوتی دارند.

کلام آخر

در این مطلب از آوان شبکه ما در تلاش بودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با ترنسیور XENPAK برای شما مطرح نماییم. در صورت وجود سؤال و یا نظراتی میتوانید  آن را در بخش دیدگاه برای ما مطرح نمایید.آدرس وب سایت آوان شبکه  www.avannetwork.net   می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *